Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgowy nie ucieknie od trudnych tematów

02 maja 2018 | Rachunkowość | Bożena Nowicka

Prawidłowe ujęcie wynagrodzenia należnego po zmarłym zatrudnionym wymaga od księgowych znajomości zarówno przepisów prawa pracy, jak i podatkowych. Uzależnione jest od ustalenia kręgu osób uprawionych do otrzymania należnych kwot.

Obowiązkiem dotychczasowego pracodawcy jest wypłacenie osobom uprawnionym zarówno wynagrodzenia należnego zmarłemu pracownikowi, obliczonego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, jak też ekwiwalentu za niewykorzystany przez pracownika urlop.

Temu, kto ma prawo do renty rodzinnej

Zasadą jest, że prawa majątkowe powstałe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O tym stanowi art. 631 § 2 zdanie pierwsze ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeksu pracy.

Z tego wynika, że w razie śmierci pracownika osobami uprawnionymi do otrzymania należności ze stosunku pracy zmarłego pracownika, tj. do wynagrodzenia za przepracowany okres, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, czy też do innych składników wynagrodzeń, są małżonek pracownika oraz inne osoby spełniające prawo do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym. Przy czym nie ma znaczenia, czy osoby te pobierają faktycznie rentę rodzinną.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do renty rodzinnej uprawnieni są m.in. następujący członkowie rodziny:

1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11041

Wydanie: 11041

Spis treści
Zamów abonament